Отвори го главното мени

Машка кошаркарска репрезентација на Хрватска

Кошаркарската репрезентација на Хрватска ја претставува Хрватска на меѓународни кошаркарски натпреварувања. После завршувањето на Евробаскет 2007, Хрватска била рангирана на 20-то место на ФИБА ранг листата на кошаркарски репрезентации.

Хрватска Hrvatska

Хрватска

Ранг листа на ФИБА: 15та
Член на ФИБА од: 1992
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: КФХ
Тренер: Хрватска Јосип Вранковиќ
Олимписки игри
Учества 3
Медали Med 2.png 1992
Светско првенство
Учества 1
Медали Med 3.png 1994
Евробаскет
Учества 9
Медали Med 3.png 1993, 1995
Дресови
Kit body CRO08Away.png
Светли jersey
Team colours
Светли
Kit body CRO08Away.png
Темни jersey
Team colours
Темни


СоставУреди

Учества на големите натпреварувањаУреди

Летни Олимписки игриУреди

Светски првенстваУреди

Европски првенстваУреди