Европско првенство во ракомет за мажи 2008

Европското (осмо) првенство во ракомет за мажи 2008 беше одржано во Норвешка од 17 до 27 јануари во градовите Берген, Драмен, Лилехамер, Ставангер и Трондхејм. Репрезентацијата на Данска го освои турнирот заедно со Хрватска на второто и Франција на третото место.

2008 Европско првенство во ракомет за мажи
норвешки: Håndball-EM 2008
Податоци за турнирот
Домаќини Норвешка
Датуми17–27 јануари
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 5 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак{{country data  Данска

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (1. титула)
Второпласиран Хрватска
Третопласиран Франција
Четвртопласиран Германија
Статистикa за турнирот
Натпревари47
Дадени голови2633 (56.02 по натпр.)
Најдобар стрелец Евано Белиќ (ХРВ) (44 голови)
Најдобар играч Никола Карабатиќ (ФРА)

Квалификациска фаза уреди

Квалификациските натпревари се одржаа во 2007 година. Според правилата на ЕХФ, домаќинот (Норвешка) и најдобрите шест репрезентации од Европското првенство во ракомет за мажи во 2006 година (Франција, Хрватска, Шпанија, Германија и Русија) беа автоматски квалификувани.

Домаќини уреди

Град Сала Капацитет
Драмен Драменсхален 4,000
Ставангер Ставанхен Идертсхал 7,000
Берген Хокеландсхален 4,000
Трондхејм Трондхејм Спектрум 4,000
Лилехамер Хаконс Хал 10,500

Прелиминарна фаза уреди

     Тимот продолжил во главната фаза
     Тимот е елиминиран од првенството

Група A (Ставангер) уреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Хрватска 3 3 0 0 91 77 +14 6
  Полска 3 2 0 1 93 89 +4 4
  Словенија 3 1 0 2 85 94 −9 2
  Чешка 3 0 0 3 88 97 −9 0
17 јануари 2008
Словенија   34 – 32   Чешка 18:15
Хрватска   32 – 27   Полска 20:15
18 јануари 2008
Чешка   26 – 30   Хрватска 18:15
Полска   33 – 27   Словенија 20:15
20 јануари 2008
Полска   33 – 30   Чешка 15:15
Хрватска   29 – 24   Словенија 17:15

Група B (Драмен) уреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Норвешка 3 3 0 0 86 69 +17 6
  Данска 3 2 0 1 89 79 +10 4
  Црна Гора 3 0 1 2 71 84 −13 1
  Русија 3 0 1 2 74 88 −14 1
17 јануари 2008
Русија   25–25   Црна Гора 17:00
Данска   26 – 27   Норвешка 19:15
18 јануари 2008
Норвешка   32 – 21   Русија 18:15
Црна Гора   24 – 32   Данска 20:15
20 јануари 2008
Данска   31 – 28   Русија 17:15
Норвешка   27 – 22   Црна Гора 19:15

Група C (Берген) уреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Унгарија 3 2 0 1 90 82 +8 4
  Шпанија 3 2 0 1 94 88 +6 4
  Германија 3 2 0 1 84 80 +4 4
  Белорусија 3 0 0 3 83 101 −18 0
17 јануари 2008
Германија   34 – 26   Белорусија 17:15
Шпанија   28 – 35   Унгарија 19:15
19 јануари 2008
Унгарија   24 – 28   Германија 18:15
Белорусија   31 – 36   Шпанија 20:15
20 јануари 2008
Шпанија   30 – 22   Германија 16:30
Унгарија   31 – 26   Белорусија 18:30

Група D (Трондхејм) уреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Франција 3 3 0 0 90 76 +14 6
  Шведска 3 2 0 1 89 72 +17 4
  Исланд 3 1 0 2 68 76 −8 2
  Словачка 3 0 0 3 78 101 −23 0
17 јануари 2008
Франција   32 – 31   Словачка 18:15
Исланд   19 – 24   Шведска 20:15
19 јануари 2008
Словачка   22 – 28   Исланд 18:15
Шведска   24 – 28   Франција 20:15
20 јануари 2008
Словачка   25 – 41   Шведска 16:15
Франција   30 – 21   Исланд 18:15

Главна рунда уреди

     Тимот продолжува во полуфиналето
     Тимот ќе одигра натпревар за 5 или 6 место
     Тимот е елиминиран од првенството

Група I (Ставангер) уреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Данска 5 4 0 1 152 120 +32 8
  Хрватска 5 3 1 1 138 130 +8 7
  Норвешка 5 2 2 1 130 128 +2 6
  Полска 5 2 1 2 149 142 +7 5
  Словенија 5 2 0 3 138 148 −10 4
  Црна Гора 5 0 0 5 124 163 −39 0
22 јануари 2008
Словенија   31 – 29   Црна Гора 16:15
Хрватска   20 – 30   Данска 18:15
Полска   24–24   Норвешка 20:15
23 јануари 2008
Хрватска   34 – 26   Црна Гора 16:15
Полска   26 – 36   Данска 18:15
Словенија   33 – 29   Норвешка 20:15
24 јануари 2008
Полска   39 – 23   Црна Гора 16:15
Словенија   23 – 28   Данска 18:15
Хрватска   23–23   Норвешка 20:15

Група II (Трондхејм) уреди

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Франција 5 4 0 1 140 126 +14 8
  Германија 5 3 0 2 139 136 +3 6
  Шведска 5 2 1 2 131 131 0 5
  Унгарија 5 2 1 2 145 147 −2 5
  Шпанија 5 2 0 3 144 138 +6 4
  Исланд 5 1 0 4 129 150 −21 2
22 јануари 2008
Германија   35 – 27   Исланд 16:20
Шпанија   27 – 28   Франција 18:30
Унгарија   27–27   Шведска 20:30
23 јануари 2008
Шпанија   26 – 27   Шведска 16:15
Германија   23 – 26   Франција 18:15
Унгарија   28 – 36   Исланд 20:15
24 јануари 2008
Шпанија   33 – 26   Исланд 15:20
Унгарија   31 – 28   Франција 17:20
Германија   31 – 29   Шведска 19:20

Финална Фаза уреди

  Полуфинале Финале
             
26 јануари – 15:30 (Лилехамер)
   Хрватска 24  
   Франција 23  
 
27 јануари – 16:00 (Лилехамер)
       Данска 24
     Хрватска 20
Натпревар за трето место
26 јануари – 18:00 (Лилехамер) 27 јануари – 13:30 (Лилехамер)
   Данска 26    Германија  26
   Германија 25      Франција  36

Меч за 5/6 место уреди

26 јануари
13:00
Норвешка   34 – 36   Шведска Хаконс Хал, Лилехамер
Гледачи: 5,840
Судии: Леме, Улрих (ГЕР)
Штранд 10 (13–15) Бокист, Калман 7
  3×  Извештај   3× 

Полуфинале уреди

26 јануари
15:30
Хрватска   24–23   Франција Хаконс Хал, Лилехамер
Гледачи: 6,012
Судии: Баум, Горалчик (ПОЛ)
Метличиќ 6 (11–9) Абало, Нарциз 7
  4×  Извештај   4× 

26 јануари
18:00
Данска   26–25   Германија Хаконс Хал, Лилехамер
Гледачи: 6,012
Судии: Поладенко, Чернега (РУС)
Кристијансен 6 (10–13) Керман 6
  3×  Извештај   3× 

Меч за трето место уреди

27 јануари
13:30
Германија   26–36   Франција Хаконс Хал, Лилехамер
Гледачи: 7,940
Судии: Вакула, Лидовик (УКР)
Јансен 7 (9–18) Гираулт 8
  3×  Извештај   3× 

Финале уреди

27 јануари
17:30
Данска   24–20   Хрватска Хаконс Хал, Лилехамер
Гледачи: 9,052
Судии: Брето, Хуелин (ШПА)
Босен, Кристијансен 7 (13–10) Метличиќ 5
  2×  Извештај   4×  1× 

Распоред и Статистики уреди

Конечен распоред уреди

    Данска
    Хрватска
    Франција
4   Германија
5   Шведска
6   Норвешка
7   Полска
8   Унгарија
9   Шпанија
10   Словенија
11   Исланд
12   Црна Гора
13   Чешка
14   Русија
15   Белорусија
16   Словачка

Шампион на Европското првенство во ракомет за мажи 2008

 
Данска
Прва Титула
Играчи во тимот

Каспер Хвид, Микел Хилм Агард, Ласе Босен, Ларс Т. Јоргенсен, Јеспер Јенсен, Ларс Расмунсен, Ларс Кристијансен, Ларс Молер Мадсен, Питер Хенриксен, Бо Спелберг, Мајкл В. Кнудсен, Џеспер Модесбо, Ларс Крог Јепсен, Каспер Сондергард, Јоаким Болдсен, Ханс Линдберг и Каспер Нилсен.
Главен Тренер: Улрик Вилбек.

Ол Стар Тим уреди

Други награди уреди