Машка кошаркарска репрезентација на Италија

Машката кошаркарска репрезентација на Италија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните турнири. Репрезентацијата е управувана од Италијанската кошаркарска репрезентација и е дел од ФИБА Европа. До денес, Италија има 33 учества на Евробаскетот со две злата, четири сребра и четири бронзи, дванаесет учества на олимписките игри со две сребра и осум учества на светските првенства без медали.

Италија Italia

Италија

Ранг листа на ФИБА: 7ма
Член на ФИБА од: 1932
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Италијанска кошаркарска федерација
Тренер: Симоне Пјанигијани
Олимписки игри
Учества 12 (1936, 1948, 1960, 1964, 1968, 1972, 1976, 1980, 1984, 2000, 2004)
Медали сребро: 1980, 2004
Светско првенство
Учества 8 (1963, 1967, 1970, 1978, 1986, 1990, 1998, 2006)
Медали 0
Евробаскет
Учества 33
Медали злато: 1983, 1999

сребро: 1937, 1946, 1991, 1997
бронза: 1971, 1975, 1985, 2003

Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Состав

уреди

Составот на Италија во 2011 бил:

позиција почетни замена замена
центар Марко Кусин Андреа Барњани Андреа Рензи
напад Стефано Манчинели Лујџи Датоме
напад Данило Галинари Марко Карарето
бек Марко Белинели Андреа Чинчарини
бек Даниел Хакет Марко Морденте Антонио Маестранци

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди