Машка кошаркарска репрезентација на Грција

Кошаркарската репрезентација на Грција е претставник на република Грција на меѓународни кошаркарски натпреварувања. Репрезентацијата на Грција има бројни успеси кои вклучуваат прво место на Европското првенство во кошарка во 2005 и второ место на Светското првенство во кошарка во 2006.

Грција Ηellas

Flag of Greece.svg

Ранг листа на ФИБА: 4та
Член на ФИБА од: 1932
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: КФГ
Тренер: Јонас Казлаускас
Олимписки игри
Учества 4
Медали 0
Светско првенство
Учества 5
Медали Silver medal with cup.svg 2006
Евробаскет
Учества 23
Медали Gold medal with cup.svg 1987, 2005
Silver medal with cup.svg 1989
Bronze medal with cup.svg 1949, 2009
Дресови
Kit body thinsidesonwhite.png
Светли jersey
Team colours
Светли
Kit body thinwhitesides.png
Темни jersey
Team colours
Темни


СелекцијаУреди

Европско првенство 2007.

# Позиција Име и презиме Година на раѓање Клуб Висина (cm)
4 бек Теодорос Папалукас 8 мај 1977.   ЦСКА Москва 200
5 центар Јанис Бурусис 3 јуни 1983.   Олимпијакос 214
6 бек Никос Зизис 16 август 1983.   ЦСКА Москва 197
7 бек Василис Спанулис 7 август 1982.   Панатинаикос 193
8 крило Панајотис Василопулос 8 февруари 1984.   Олимпијакос 204
9 крило Микалис Пелеканос 25 мај 1982.   КК Динамо Москва 206
10 бек Никос Хаџивретас 26 мај 1977.   Панатинаикос 197
11 крило Димостенис Дикудис 24 јуни 1977.   Панатинаикос 206
12 крило Костас Царцарис 17 октомври 1979.   Панатинаикос 211
13 бек Димитрис Дијамантидис 6 мај 1980.   Панатинаикос 196
14 центар Лазарос Пападопулос 3 јуни 1980.   Реал Мадрид 212
15 крило Михализ Какјузис 29 ноември 1976.   ЦБ Севиља 207
- тренер Панајотис Јанакис