Малага

Викимедиина категорија

Малага e вториот по големина град по Севиља во автономната покраина Андалусија и главен град на провинцијата Малага. Малага со околу 565.000 жители е петтиот најголем град во Шпанија во однос на население. Се наоѓа на западниот крај на Средоземјето на повеќе од 100 километри од Гибралтар. Демографски, Малага — најнаселен град на Коста дел Сол. Тој е опкружен со планински масиви, а двете реки Gvadalmendina Gvadalorse, минуваат низ градот и се влеваат во Средоземното Море.

Пристаништето во Малага

Историја

уреди

Стар век

уреди
 
Глинена амфора од локалитетот Серо дел Вилјар, во близина на устието на Гвадалхорче (6 век п.н.е.).
 
Керамичка плоча од Малага (14 век)

Територијата на денешна Малага и неговата околина била населена во праисторијата, како што беа потврдени од страна на археолошки остатоци како што се Долмени на Антекера, пештери како што се Пилета, Херда итн. Малага градот бил основан од Феничаните морнари во 8 век п.н.е., иако постојат индиции за постоење на иберски населби. Феникијците основале колонија Малака во устието на реката Гвадалорсе. Феникиски период траеше од 770 до 550 на стр. n. д [1]. Навукодоносор освои феникиски територии околу 570 година, и воспостави власт на Картагинците во овој град. Во 3-та век.п.н.е, со Пунската војна, на целата територија на Пиринејскиот Полуостров, Малага, премина во рацете на Римјаните. Под римска власт, Малага напреднувала економски и културно. Флавијевската династија ја почна изградбата на пристаништето во Малага, со Август на власт подигнат е Римскиот театар, а царот Тит Веспазијан, кој му припаѓал на Флавијаните, му доделил на Малага привилегија на Римска општина.

Среден век

уреди

Околу 411 г. германските племиња го опустошиле брегот на Малага. Јустинијан во неговиот обид да го обнови Римското Царство, искористил повик за помош од Визиготскиот претендент на престолот Атанагилда и 554г. го освои јужниот дел на Пиринејскиот Полуостров и ја основал византиската провинција Шпанија во која припаѓала и Малага. Византиското владеење во Малага траеше до 619 кога Визиготскиот крал Сисебут конечно ги избрка Византијците и повторно воспостави Визиготска власт. Во 711г. Пиринејскиот Полуостров бил освоен од Маврите , и Малага дојде под муслиманска власт. Три века Малага била дел од први Кордопски емирати, а потоа Кордопскиот калифат со кој владееле членовите на династијата Омејада, до падот на калифатот, 1031. , По што неколкупати бил главен град на неколку различни тајфи, мали арапски царства кој во 1089. , го повикале племето Алморавида да го решат соперништвото во јужниот дел од муслиманскиот дел на полуостровот. Алморавида ги освоила териториите на Ал-Андалусија, каде што остана до 1143. , Кога ги замени друга династија, која дошла од Африка, Алмохади. Владеењето на Алмохади траеше до 1212г. кога тие доживеале ужасен пораз во Битката кај Невас де Топоса од Здружените сили на неколку христијански царства. Сепак, и покрај оваа победа, Малага не дошла во рацете на христијаните, туку во 1228. стана дел Гранадските Емирати.

Нов век

уреди
 
Поглед кон тврдината во Малага

Арапската влада во Малага траеше сè додека во 1487. година, бил освоен од страна на Католичките кралеви и ги протераа од неа Маврите. Повеќе од 15.000 африкански војни1588ци беа утврдени во тврдината Хилбралфаро кој храбро застана во одбрана на градот од Христијанските напади. Меѓу освојувачите беше поетот Гарсиласо де ла Вега. Битката беше тешко и отпорот беше висок. Останале само 40 семејства, а остатокот од населението бил депортирано или продадени во ропство. Провинција Малага ја населиле Христијанските доселеници - околу 5.000-6.000, од ​​кои 1000 се населиле во градот Малага. Таа е основана од страна неколку парохии, и се изградени неколку цркви: Саграрио црква (посветена на Свети Петар), основана во 1488. и обновена во XVIII век, а потоа Црквата на Свети Јован, Св Јакоб и Светите маченици, изградена во 1490. и реставрирани меѓу 1758 и во 1777 година. Еден од првите беше фрањуевачки манастир, денес Снатуарио де ла Викторија. Изградба на катедралата започна во 1528. , а во 1541. работите беа запрени. Во 1549 година. дошол нов архитект Диего де Вергара, кој работел на катедралата сè до неговата смрт. Работата ја продолжил и неговиот син. Во година, иако сè уште незавршена, катедралата беше официјално отворена. Малага не била од големо значење освен својата стратешка положба - во близина на Гибралтар и Северна Африка. Христијаните не го сменија системот кои го поставија Арапите, туку само го засилиле и утврдиле. Од 16 до XVIII век и покрај епидемии, земјотреси, поплави и насилна регрутација, населението се зголеми од 3616 до 4296 семејства.

Клима

уреди
 
Климата во Малага

Малага има влажна суптропска средоземна клима. Просечната годишна температура е 18 °C. Максималната просечна температура беше 25,4 °C во август и минимум просечна температура од 11,9 °C во јануари. Зимите се благи, а летата се жешки. Пролет и есен се многу благи и пријатни. Годишните врнежи изнесуваат 469,2 милиметри. Повеќето врнежи се помеѓу ноември и март, додека на летото претежно суво. Има вкупно над 70,9 врнежливи денови годишно. Број на сончеви часови е 2901 годишно во просек. Повеќето од нив се во јули, со 354 часа а најмалку во декември - 167 часа.

Население

уреди

Според проценките, во градот 2008. 566 447 жители живееле. Со 560.631 жител во 2006година, Малага стана шести град во Шпанија од страна на населението. Градот со неговите предградија има 1.074.074 жители, и вклучува општини, како што се Марбела, Торемолинос, Бенамалдена, Фуеногирола, Мијас, итн. и петто во однос на населението во Шпанија. Приближно 21,68% од населението е под 20 години, а 14,11% биле постари од 65 години На 2006. година, Малага бележи мало зголемување на популацијата на некои 2,09%. Во текот на шеесеттите години, голема популација на Малага е емигрирало во развиените европски земји, главно во Германија, Швајцарија, Белгија и Франција. Денес, населението на Малага сè повеќе се движат надвор од градот или во предградија, како што Алаурин де ла Торе, Мапи, Ринкон де ла Викторија, итн, каде што во последниве години населението двојно. Од крајот на 20-от век, Малага исто така, стана привлечна за имигрантите од други делови на Шпанија и други земји во бизнис со градежништвото, туризмот и, во помала мера, во индустрија и трговија. Бројот на странци се зголеми на 29,717 во 2006. година. Повеќето од нив се Мароканци (19,25%), Аргентинци,ДолноСахаристи. Во последниве години значително се зголеми бројот на Кинези.

Административна поделба

уреди

Малага градот е поделен на 10 окрузи: Малага центар (шп. Málaga-Centro)

Малага-исток (шп. Málaga-Este)

Сиудад Ардин (шп. Ciudad Jardín)

Бајлен-Мирафлорес (шп. Bailén-Miraflores)

Палма Палмилја (шп. Palma-Palmilla)

Круз де Умилхадеро (шп. Cruz de Humilladero)

Каратера де Кадис (шп. Carretera de Cádiz)

Чуријана (шп. Churriana)

Кампанилјас (шп. Campanillas)

Порто де ла Торе (шп. Puerto de la Torre)

Секоја област е понатаму поделена на десетици населби.

Културно - историски знаменитости

уреди
 
Катедралата во Малага
 
Општинската зграда во Малага

Calle Larios — улица во градот Римскиот театар (Театро Романо шп.), Кој датира од 1 век. Бил откриен во 1951 година. година во рамките на подготовките за изградба на дворот пред Центарот за култура. Тој бил изграден во времето на Октавијан Август, и се користел до 3 век. Арапите го користеле како магацин за материјали за изградба на Alcazaba. Во моментов е под реставрација.

Тврдина Hibralfaro (шп. Castolli de Gibralfaro), чии темели датираат од времето на Феникијците, била изградена во времето на арапските доминација во 14 век.

Alcazaba (сп. Alcazaba), палатата-тврдина датира од истиот период - времето на арапската доминација. Повеќето од нив се изградени до 11 век.

Малага катедрала (шп. Catedral de Malaga), која е исто така се вика катедралата на де ла Encarnación (сп. Catedral де ла Encarnación), која започна да се гради за време на освојувањето Христијаните на градот (1528). Изградбата траеше во текот на 17-ти и 18 век, и сè уште не е завршена, бидејќи ја нема јужната кула, и го заработила прекарот Mankita (сп. Ла Manquita), што значи "Саката".

Споменик на Хосе Марија Torrijos (19 век), шпански либерал по потекло од Малага, кој беше убиен во овој град, заедно со други либерали и чии остатоци беа пронајдени под голем обелиск во Плаза де ла Merced.

Куќата и Музејот на Пикасо. Малага е исто така познат како град на познатиот сликар Пабло Пикасо. Музеј посветен на големиот уметник, како и неговата куќа, која се наоѓа во Плаза де ла Merced. Музејот содржи над 200 дела од Пикасо.

Кралската базилика и Светилиште на св Марија Викторија (шп. Реал базилика y Santuario де Санта Марија де ла Викторија), центар посветен на култот на Богородица од Викторија. Тоа потекнува од времето на католичките кралеви, сепак, објекти кои можат да бидат посетени денес датира од 17 век.

Празници и Прослави

уреди
 
„Назаренос“ за време на празникот во 2016 година

Светци-заштитници на градот. По Христијанското освојување на Малага, прогласиле светци-заштитници на двете маченици кој починале во 305 Малага во Римското гонење на христијаните, св. Кириак и св. Павле. На 1582. официјално ги прогласиле за светци и го утврдиле 18 јуни како ден за прослава. Сепак, прославата на овие две свети се намалила, како резултат на култот на Богородица од Викторија, кој воедно е и заштитник на Малага.

Virgen де ла Викторија. кој е организиран од страна на градоначалникот на Општина, зградата каде што верниците му предаваат знаме на црквата каде што масовно се одржува во нејзина чест. Верниците одат облечени во традиционални носии во стилот на фламенко.

Августовски панаѓур. Тоа се празнува на втор петок во август до недела следната недела. Оваа прослава ја одбележува влегувањето на Фернандо Католичката во Малага по освојувањето од страна на Арапите, 19 август во 1487. година. Оваа прослава се одликува со фактот дека луѓето се облекуваат во типичен носии на стил фламенко, и Васара коњ каде што можете да видите автентични примери а андалусиски коњ. Прославата ќе се одржи на улиците на историскиот центар на градот, каде што на типични пијат алкохолни пијалаци "Фино" и да играат фламенко. Во текот на ноќта, прославата се преселува надвор од градот, каде што можете да ги вкусите "предјадења" во деловите каде се слуша фламенко, и модерната музика. Тука се одржаваат и корида со бикови.

Велигденските празници, кои се одликуваат со масовни процесии за одржување на традиција повеќе отколку во 1487 година, поставување на бројки на светци на улица, од кои едната е покровител на задолжителното фигури, Virgen де ла Викторија. Исто така се вклучени бројни "kofradije" (братство или здружение на Католичката верници кои се собираат околу култот на Христос, Богородица или било кој друг светец, или еден момент во страдањата на Христос, или за некои мошти).

Познати личности

уреди

Малага како тема во уметноста

уреди

Наводи

уреди
  1. Федерико Гарсија Лорка, Неверна жена. Скопје: Македонска книга, Култура, Мисла, Наша книга, 1982, стр. 48.