Дубровник — град во јужниот дел на Хрватска, кој излегува на Јадранско Море, во регионот на Далмација. Дубровник е една од најпознатите туристички одредишта во Средоземно Море, пристаниште и седиште на Дубровничко-неретванската жупанија. Според податоците од пописот во 2011 година, Дубровник имал 42.615 жители. Во 1979 година, градот Дубровник бил вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Dubrovnik
Град Дубровник
Grad Dubrovnik
Ѕидините во градот
Ѕидините во градот
Знаме на DubrovnikГрб на Dubrovnik
Прекар(и): „Хрватска Атина“,
Dubrovnik is located in Хрватска
Dubrovnik
Dubrovnik
Местоположба на градот на картата на Хрватска
Координати: 42°38′25″N 18°06′30″E / 42.64028° СГШ; 18.10833° ИГД / 42.64028; 18.10833
Земја Хрватска
Земја Дубровничко-неретванска жупанија
Управа
 • ВидГрадоначалник
 • MayorАндро Влахушиќ (ХНС)
Површина
 • Градска21,35 км2 (824 ми2)
Надм. вис.&100000000000000030000003 м
Население (2011)[1]
 • Градско42.615
 • Густина20/км2 (52/ми2)
 • Градскo28.434
 • Метро65.808
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код20000
Повик. бр.020
Рег. таб.DU
Мреж. местоhttp://www.dubrovnik.hr/

Просперитетот на градот во текот на историјата се темелил врз основа на поморската трговија, како главен град на поморската Република Дубровник, постигнувајќи висок степен на економски развој, особено за време на 15 и 16 век кој бил единствениот град-држава на источниот дел од Јадранско Море, конкурирајќи на Република Венеција во трговијата. Градот бил еден од седиштата на развојот на српско-хрватскиот јазик и литература, и во градот живееле и твореле голем број на значајни писатели, сликари, математичари, физичари итн.

Историја

уреди
 
Старото пристаниште и историскиот центар на Дубровник

Во античко време Дубровник бил населен од илирското племе Далмати. Според делото De Administrando Imperio (ок. 950) на Константин Порфирогенит, Рагуза била основана во 7ми век, и била наречена според еден карпест остров Лауса, од страна на бегалци од Епидаурум, римски град кој се наоѓал 15 kм (49,000 ст) јужно, кога тој бил уништен во борбите помеѓу Словените и Аварите.[2]

Дубровник како тема во уметноста и во популарната култура

уреди

Дубровник се јавува како тема во делата од уметноста и популарната култура, како:

Наводи

уреди
  1. „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Дубровник“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.
  2. Vinko Foretić (1980). „Uvod“. Povijest Dubrovnika do 1808, Knjiga Prva. Ljubljana: Delo. стр. 5.
  3. Miroslav Krleža, Lirika. Sarajevo: Svjetlost, 1966, стр. 67-68.