Раанана (хебрејски: רַעֲנָנָה) (букв. „Свежина“) е град во јужен Шарон во централниот дистрикт на Израел. Соседни градови на Раанана се Кфар Саба на исток и Херзлија западно. Во 2007-ма, населението изнесувало 73,100.

Раанана
Raanana city.JPG
Панорамана Раанана
Coat of arms of Raanana.svg
Амблем на Раанана
Округ Централен
Управа Град
хебрејски רַעֲנָנָה
арапски رعنانا
Население 82,450 (декември 2009)
Градоначалник Наум Хофри
Основан 2 април 1922
Координати 32°11′N 34°52′E / 32.183° N; 34.867° E / 32.183; 34.867Координати: 32°11′N 34°52′E / 32.183° N; 34.867° E / 32.183; 34.867

ИсторијаУреди

 
Градска куќа на Раанана

Раанана е основана 1921-ва год. од здружението Ахуза Алеф од Њујорк, едно од неколкуте организации формирани во САД што купиле земја во Палестина и основале еврејски земјоделски плантажи.[1]

На 22-ри април, 1992-ра, првата група пионери од САД и Канада, броејки 4-ри членови од организацијата Ахуза, три лаборанти и двајца вооружени стражари, тргнале со возило од Тел Авив и подигнале шатор на земјата каде што е денес Раанана. Во првите денови месноста била нарекувана "Раанаја." Арапските комшии ја викале "Америкаја" поради тоа што населението зборувало англиски.

ДемографијаУреди

Раанана има голем број ла луѓе што зборуваат англиски. Бројот на Француски имигранти е во пораст.[2]

Индустрија и трговијаУреди

 
Рананим Трговски Центар во Раанана

Раанана има индустриска зона северно од градот и многу компании имаат седиште таму, помеѓу нив се Emblaze, Hewlett-Packard, SAP, Texas Instruments, Amdocs и NICE Systems. Седиштето на Microsoft' во Израел се наоѓа во Раанана. Ahuza Street, Ra'anana's main boulevard which runs through the city from east to west, is lined with shops, restaurants and

ОбразованиеУреди

 
Средно Училиште Авиви, основано 2000-та

Градот има 12 училишта до 4-то одделение, 10 основни 8 средни училишта. Образованието во Раанана е едно од најнапреднатите во Израел.

ПаркУреди

Паркот на Раанана е најголемиот урбан парк во областа Шарон.

 
Поглед од езерото кон паркот

Паркот е изграден за задоволство нажителите и посетителите на градот. Општината вложила многу пари за изградбата на паркот, и се уште вложува во неговото издржување и развој. Администрацијата на паркот и вработените се грижат за неговата чистота и сигурност какоо и за посетителите. паркот има прекрасно езеро во формата на грбот на Раанана. Има две фонтани и патека за прошетка со мост. Езерото е опкружено со градини и патеки за пешачење.

РелигијаУреди

Иако поголемиот број жители на градот се секуларни, сепак има значајно религиозно мнозинство, во главно се состои од православни евреи, повеќето од нив се западни имигранти. Во градот има неколку синагоѓи.

СпортУреди

Позначаен фудбалски клуб во градот е ФК Хапоел Раана.

ГрадоначалнициУреди

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

  1. Encyclopedia of Zionism and Israel, ed. Raphael Patai, Herzl Press/McGraw-Hill, New York, 1971, "Ahuza", vol. 1, p. 17
  2. http://fr.jpost.com/servlet/Satellite?apage=1&cid=1154526025254&pagename=JPost/JPArticle/ShowFull

Надворешни препраткиУреди