Осиек

град во Хрватска

Осиек (хрватски: Osijek) — град во источна Хрватска. Ова е најголем град во Славонија, четврт по големина во Хрватска т.е. во Осиечко-барањска жупанија. Градот е индустриски, административен, судски и културен центар.

Осиек
Град
Град Осиек
Grad Osijek
Податотека:Osijek by Night.jpg
Панорама на градот Осиек
Знаме на ОсиекГрб на Осиек
Прекар(и): Grad na Dravi (City on Drava)
Осиек is located in Хрватска
Осиек
Осиек
Местоположба на Осиек во Хрватска
Координати: 45°33′27.11″N 18°40′46.52″E / 45.5575306° СГШ; 18.6795889° ИГД / 45.5575306; 18.6795889Координати: 45°33′27.11″N 18°40′46.52″E / 45.5575306° СГШ; 18.6795889° ИГД / 45.5575306; 18.6795889
Управа
 • ГрадоначалникИван Вркич
Површина
 • Град169 км2 (65 ми2)
 • Метро275 км2 (106 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009400000094 м
Население (2011 попис)[1]
 • Град108,048
 • Густина0,64/км2 (1,7/ми2)
 • Градскo83,496
 • Метро119,647
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
поштенски број31000
Повик. бр.31
Licence plateOS
Мреж. местоosijek.hr (англиски)

Демографија уреди

Во Осиек живеат 83.496 жители. Заедно со приградските населби има 107.784 (попис 2011).

Попис 1991 уреди

По пописот на населението од 1991 год., Општина Осиек имала 165.253 жители, распоредени во 36 населени места.

Вкупно: 165.253

Географска положба уреди

Географска положба на градот:

Просечна годишна температура е 11 °C:

Воздухот е прилично влажен, додека во текот на есента и зимата има многу магла.

Конзулати во Осиек уреди

 
Почесен конзулат на Република Албанија во Осиек

Наводи уреди

Надворешни врски уреди