< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2057 (MMLVII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2057 година од новата ера, 57. од третиот милениум, 57. од XXI век и осма од 2050-тите.

2057 во разни календари
Грегоријански календар2057
MMLVII
Ab urbe condita2810
Ерменски календар1506
ԹՎ ՌՇԶ
Асирски календар6807
Бахајски календар213–214
Балиски календар1978–1979
Бенгалски календар1464
Берберски календар3007
Будистички календар2601
Бурмански календар1419
Византиски календар7565–7566
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
4753 или 4693
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
4754 или 4694
Коптски календар1773–1774
Етиопски календар2049–2050
Еврејски календар5817–5818
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2113–2114
 - Сачка ера1978–1979
 - Кали-југа5157–5158
Холоценски календар12057
Игбоански календар1057–1058
Ирански календар1435–1436
Исламски календар1479–1480
Јапонски календарРејва 39
(令和39年)
Јавански календар1991–1992
Џуче-календар146
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4390
Мингуо-календарТајван 146
民國146年
Нанакшахи589
Тајландски сончев календар2600
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
2183 или 1802 или 1030
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
2184 или 1803 или 1031
Униксно време2745532800 – 2777068799

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7565 и 7566 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6807 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5817 и 5818 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2810.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2057 година се протега во 4693 и 4694, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4753 и 4754 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2600. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1479 и 1480 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...