< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2033 (MMXXXIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2033 година од новата ера, 33. од третиот милениум, 33. од XXI век и четвртта од 2030-тите.

2033 во разни календари
Грегоријански календар2033
MMXXXIII
Ab urbe condita2786
Ерменски календар1482
ԹՎ ՌՆՁԲ
Асирски календар6783
Бахајски календар189–190
Балиски календар1954–1955
Бенгалски календар1440
Берберски календар2983
Будистички календар2577
Бурмански календар1395
Византиски календар7541–7542
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
4729 или 4669
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
4730 или 4670
Коптски календар1749–1750
Етиопски календар2025–2026
Еврејски календар5793–5794
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2089–2090
 - Сачка ера1954–1955
 - Кали-југа5133–5134
Холоценски календар12033
Игбоански календар1033–1034
Ирански календар1411–1412
Исламски календар1454–1455
Јапонски календарРејва 15
(令和15年)
Јавански календар1966–1967
Џуче-календар122
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4366
Мингуо-календарТајван 122
民國122年
Нанакшахи565
Тајландски сончев календар2576
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
2159 или 1778 или 1006
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
2160 или 1779 или 1007
Униксно време1988150400 – 2019686399

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7541 и 7542 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6783 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5793 и 5794 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2786.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2033 година се протега во 4669 и 4670, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4729 и 4730 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2576. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1454 и 1455 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...

Надворешни врски уреди