< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2082 (MMLXXXII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2082 година од новата ера, 82. од третиот милениум, 82. од XXI век и трета од 2080-тите.

2082 во разни календари
Грегоријански календар2082
MMLXXXII
Ab urbe condita2835
Ерменски календар1531
ԹՎ ՌՇԼԱ
Асирски календар6832
Бахајски календар238–239
Балиски календар2003–2004
Бенгалски календар1489
Берберски календар3032
Будистички календар2626
Бурмански календар1444
Византиски календар7590–7591
Кинески календар辛丑(мет. вол)
4778 или 4718
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
4779 или 4719
Коптски календар1798–1799
Етиопски календар2074–2075
Еврејски календар5842–5843
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2138–2139
 - Сачка ера2003–2004
 - Кали-југа5182–5183
Холоценски календар12082
Игбоански календар1082–1083
Ирански календар1460–1461
Исламски календар1505–1506
Јапонски календарРејва 64
(令和64年)
Јавански календар2017–2018
Џуче-календар171
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4415
Мингуо-календарТајван 171
民國171年
Нанакшахи614
Тајландски сончев календар2625
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
2208 или 1827 или 1055
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
2209 или 1828 или 1056
Униксно време3534451200 – 3565987199

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7590 и 7591 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6832 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5842 и 5843 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2835.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2082 година се протега во 4718 и 4719, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4778 и 4779 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2625. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1505 и 1506 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...