< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2087 (MMLXXXVII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2087 година од новата ера, 87. од третиот милениум, 87. од XXI век и осма од 2080-тите.

2087 во разни календари
Грегоријански календар2087
MMLXXXVII
Ab urbe condita2840
Ерменски календар1536
ԹՎ ՌՇԼԶ
Асирски календар6837
Бахајски календар243–244
Балиски календар2008–2009
Бенгалски календар1494
Берберски календар3037
Будистички календар2631
Бурмански календар1449
Византиски календар7595–7596
Кинески календар丙午(огн. коњ)
4783 или 4723
    — до —
丁未年 (огн. коза)
4784 или 4724
Коптски календар1803–1804
Етиопски календар2079–2080
Еврејски календар5847–5848
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2143–2144
 - Сачка ера2008–2009
 - Кали-југа5187–5188
Холоценски календар12087
Игбоански календар1087–1088
Ирански календар1465–1466
Исламски календар1510–1511
Јапонски календарРејва 69
(令和69年)
Јавански календар2022–2023
Џуче-календар176
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4420
Мингуо-календарТајван 176
民國176年
Нанакшахи619
Тајландски сончев календар2630
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
2213 или 1832 или 1060
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
2214 или 1833 или 1061
Униксно време3692217600 – 3723753599

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7595 и 7596 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6837 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5847 и 5848 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2840.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2087 година се протега во 4723 и 4724, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4783 и 4784 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2630. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1510 и 1511 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...