< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2083 (MMLXXXIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2083 година од новата ера, 83. од третиот милениум, 83. од XXI век и четвртта од 2080-тите.

2083 во разни календари
Грегоријански календар2083
MMLXXXIII
Ab urbe condita2836
Ерменски календар1532
ԹՎ ՌՇԼԲ
Асирски календар6833
Бахајски календар239–240
Балиски календар2004–2005
Бенгалски календар1490
Берберски календар3033
Будистички календар2627
Бурмански календар1445
Византиски календар7591–7592
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
4779 или 4719
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
4780 или 4720
Коптски календар1799–1800
Етиопски календар2075–2076
Еврејски календар5843–5844
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2139–2140
 - Сачка ера2004–2005
 - Кали-југа5183–5184
Холоценски календар12083
Игбоански календар1083–1084
Ирански календар1461–1462
Исламски календар1506–1507
Јапонски календарРејва 65
(令和65年)
Јавански календар2018–2019
Џуче-календар172
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4416
Мингуо-календарТајван 172
民國172年
Нанакшахи615
Тајландски сончев календар2626
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
2209 или 1828 или 1056
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
2210 или 1829 или 1057
Униксно време3565987200 – 3597523199

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7591 и 7592 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6833 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5843 и 5844 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2836.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2083 година се протега во 4719 и 4720, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4779 и 4780 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2626. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1506 и 1507 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...