< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2072 (MMLXXII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2072 година од новата ера, 72. од третиот милениум, 72. од XXI век и трета од 2070-тите.

2072 во разни календари
Грегоријански календар2072
MMLXXII
Ab urbe condita2825
Ерменски календар1521
ԹՎ ՌՇԻԱ
Асирски календар6822
Бахајски календар228–229
Балиски календар1993–1994
Бенгалски календар1479
Берберски календар3022
Будистички календар2616
Бурмански календар1434
Византиски календар7580–7581
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
4768 или 4708
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
4769 или 4709
Коптски календар1788–1789
Етиопски календар2064–2065
Еврејски календар5832–5833
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2128–2129
 - Сачка ера1993–1994
 - Кали-југа5172–5173
Холоценски календар12072
Игбоански календар1072–1073
Ирански календар1450–1451
Исламски календар1494–1495
Јапонски календарРејва 54
(令和54年)
Јавански календар2006–2007
Џуче-календар161
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4405
Мингуо-календарТајван 161
民國161年
Нанакшахи604
Тајландски сончев календар2615
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
2198 или 1817 или 1045
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
2199 или 1818 или 1046
Униксно време3218832000 – 3250454399

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7580 и 7581 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6822 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5832 и 5833 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2825.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2072 година се протега во 4708 и 4709, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4768 и 4769 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2615. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1494 и 1495 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...