< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2058 (MMLVIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2058 година од новата ера, 58. од третиот милениум, 58. од XXI век и деветта од 2050-тите.

2058 во разни календари
Грегоријански календар2058
MMLVIII
Ab urbe condita2811
Ерменски календар1507
ԹՎ ՌՇԷ
Асирски календар6808
Бахајски календар214–215
Балиски календар1979–1980
Бенгалски календар1465
Берберски календар3008
Будистички календар2602
Бурмански календар1420
Византиски календар7566–7567
Кинески календар丁丑(огн. вол)
4754 или 4694
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
4755 или 4695
Коптски календар1774–1775
Етиопски календар2050–2051
Еврејски календар5818–5819
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2114–2115
 - Сачка ера1979–1980
 - Кали-југа5158–5159
Холоценски календар12058
Игбоански календар1058–1059
Ирански календар1436–1437
Исламски календар1480–1481
Јапонски календарРејва 40
(令和40年)
Јавански календар1992–1993
Џуче-календар147
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4391
Мингуо-календарТајван 147
民國147年
Нанакшахи590
Тајландски сончев календар2601
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
2184 или 1803 или 1031
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
2185 или 1804 или 1032
Униксно време2777068800 – 2808604799

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7566 и 7567 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6808 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5818 и 5819 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2811.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2058 година се протега во 4694 и 4695, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4754 и 4755 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2601. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1480 и 1481 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...