< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2036 (MMXXXVI) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2036 година од новата ера, 36. од третиот милениум, 36. од XXI век и седма од 2030-тите.

2036 во разни календари
Грегоријански календар2036
MMXXXVI
Ab urbe condita2789
Ерменски календар1485
ԹՎ ՌՆՁԵ
Асирски календар6786
Бахајски календар192–193
Балиски календар1957–1958
Бенгалски календар1443
Берберски календар2986
Будистички календар2580
Бурмански календар1398
Византиски календар7544–7545
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
4732 или 4672
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
4733 или 4673
Коптски календар1752–1753
Етиопски календар2028–2029
Еврејски календар5796–5797
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2092–2093
 - Сачка ера1957–1958
 - Кали-југа5136–5137
Холоценски календар12036
Игбоански календар1036–1037
Ирански календар1414–1415
Исламски календар1457–1458
Јапонски календарРејва 18
(令和18年)
Јавански календар1969–1970
Џуче-календар125
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4369
Мингуо-календарТајван 125
民國125年
Нанакшахи568
Тајландски сончев календар2579
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
2162 или 1781 или 1009
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
2163 или 1782 или 1010
Униксно време2082758400 – 2114380799

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7544 и 7545 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6786 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5796 и 5797 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2789.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2036 година се протега во 4672 и 4673, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4732 и 4733 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2579. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1457 и 1458 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...

Надворешни врски

уреди