< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2027 (MMXXVII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2027 година од новата ера, 27. од третиот милениум, 27. од XXI век и осма од 2020-тите.

2027 во разни календари
Грегоријански календар2027
MMXXVII
Ab urbe condita2780
Ерменски календар1476
ԹՎ ՌՆՀԶ
Асирски календар6777
Бахајски календар183–184
Балиски календар1948–1949
Бенгалски календар1434
Берберски календар2977
Будистички календар2571
Бурмански календар1389
Византиски календар7535–7536
Кинески календар丙午(огн. коњ)
4723 или 4663
    — до —
丁未年 (огн. коза)
4724 или 4664
Коптски календар1743–1744
Етиопски календар2019–2020
Еврејски календар5787–5788
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2083–2084
 - Сачка ера1948–1949
 - Кали-југа5127–5128
Холоценски календар12027
Игбоански календар1027–1028
Ирански календар1405–1406
Исламски календар1448–1449
Јапонски календарРејва 9
(令和9年)
Јавански календар1960–1961
Џуче-календар116
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4360
Мингуо-календарТајван 116
民國116年
Нанакшахи559
Тајландски сончев календар2570
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
2153 или 1772 или 1000
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
2154 или 1773 или 1001
Униксно време1798761600 – 1830297599

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7535 и 7536 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6777 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5787 и 5788 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2780.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2027 година се протега во 4663 и 4664, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4723 и 4724 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2570. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1448 и 1449 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...

Надворешни врски

уреди