< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2044 (MMXLIV) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2044 година од новата ера, 44. од третиот милениум, 44. од XXI век и петта од 2040-тите.

2044 во разни календари
Грегоријански календар2044
MMXLIV
Ab urbe condita2797
Ерменски календар1493
ԹՎ ՌՆՂԳ
Асирски календар6794
Бахајски календар200–201
Балиски календар1965–1966
Бенгалски календар1451
Берберски календар2994
Будистички календар2588
Бурмански календар1406
Византиски календар7552–7553
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
4740 или 4680
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
4741 или 4681
Коптски календар1760–1761
Етиопски календар2036–2037
Еврејски календар5804–5805
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2100–2101
 - Сачка ера1965–1966
 - Кали-југа5144–5145
Холоценски календар12044
Игбоански календар1044–1045
Ирански календар1422–1423
Исламски календар1466–1467
Јапонски календарРејва 26
(令和26年)
Јавански календар1977–1979
Џуче-календар133
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4377
Мингуо-календарТајван 133
民國133年
Нанакшахи576
Тајландски сончев календар2587
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
2170 или 1789 или 1017
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
2171 или 1790 или 1018
Униксно време2335219200 – 2366841599

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7552 и 7553 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6794 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5804 и 5805 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2797.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2044 година се протега во 4680 и 4681, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4740 и 4741 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2587. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1466 и 1467 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...