< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2074 (MMLXXIV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2074 година од новата ера, 74. од третиот милениум, 74. од XXI век и петта од 2070-тите.

2074 во разни календари
Грегоријански календар2074
MMLXXIV
Ab urbe condita2827
Ерменски календар1523
ԹՎ ՌՇԻԳ
Асирски календар6824
Бахајски календар230–231
Балиски календар1995–1996
Бенгалски календар1481
Берберски календар3024
Будистички календар2618
Бурмански календар1436
Византиски календар7582–7583
Кинески календар癸巳(вод. змија)
4770 или 4710
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
4771 или 4711
Коптски календар1790–1791
Етиопски календар2066–2067
Еврејски календар5834–5835
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2130–2131
 - Сачка ера1995–1996
 - Кали-југа5174–5175
Холоценски календар12074
Игбоански календар1074–1075
Ирански календар1452–1453
Исламски календар1497–1498
Јапонски календарРејва 56
(令和56年)
Јавански календар2008–2009
Џуче-календар163
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4407
Мингуо-календарТајван 163
民國163年
Нанакшахи606
Тајландски сончев календар2617
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
2200 или 1819 или 1047
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
2201 или 1820 или 1048
Униксно време3281990400 – 3313526399

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7582 и 7583 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6824 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5834 и 5835 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2827.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2074 година се протега во 4710 и 4711, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4770 и 4771 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2617. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1497 и 1498 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...