< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2071 (MMLXXI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2071 година од новата ера, 71. од третиот милениум, 71. од XXI век и втора од 2070-тите.

2071 во разни календари
Грегоријански календар2071
MMLXXI
Ab urbe condita2824
Ерменски календар1520
ԹՎ ՌՇԻ
Асирски календар6821
Бахајски календар227–228
Балиски календар1992–1993
Бенгалски календар1478
Берберски календар3021
Будистички календар2615
Бурмански календар1433
Византиски календар7579–7580
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
4767 или 4707
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
4768 или 4708
Коптски календар1787–1788
Етиопски календар2063–2064
Еврејски календар5831–5832
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2127–2128
 - Сачка ера1992–1993
 - Кали-југа5171–5172
Холоценски календар12071
Игбоански календар1071–1072
Ирански календар1449–1450
Исламски календар1493–1494
Јапонски календарРејва 53
(令和53年)
Јавански календар2005–2006
Џуче-календар160
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4404
Мингуо-календарТајван 160
民國160年
Нанакшахи603
Тајландски сончев календар2614
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
2197 или 1816 или 1044
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
2198 или 1817 или 1045
Униксно време3187296000 – 3218831999

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7579 и 7580 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6821 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5831 и 5832 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2824.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2071 година се протега во 4707 и 4708, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4767 и 4768 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2614. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1493 и 1494 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...