< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2055 (MMLV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2055 година од новата ера, 55. од третиот милениум, 55. од XXI век и шеста од 2050-тите.

2055 во разни календари
Грегоријански календар2055
MMLV
Ab urbe condita2808
Ерменски календар1504
ԹՎ ՌՇԴ
Асирски календар6805
Бахајски календар211–212
Балиски календар1976–1977
Бенгалски календар1462
Берберски календар3005
Будистички календар2599
Бурмански календар1417
Византиски календар7563–7564
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
4751 или 4691
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
4752 или 4692
Коптски календар1771–1772
Етиопски календар2047–2048
Еврејски календар5815–5816
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2111–2112
 - Сачка ера1976–1977
 - Кали-југа5155–5156
Холоценски календар12055
Игбоански календар1055–1056
Ирански календар1433–1434
Исламски календар1477–1478
Јапонски календарРејва 37
(令和37年)
Јавански календар1989–1990
Џуче-календар144
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4388
Мингуо-календарТајван 144
民國144年
Нанакшахи587
Тајландски сончев календар2598
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
2181 или 1800 или 1028
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
2182 или 1801 или 1029
Униксно време2682374400 – 2713910399

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7563 и 7564 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6805 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5815 и 5816 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2808.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2055 година се протега во 4691 и 4692, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4751 и 4752 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2598. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1477 и 1478 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...