< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2069 (MMLXIX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2069 година од новата ера, 69. од третиот милениум, 69. од XXI век и последна од 2060-тите.

2069 во разни календари
Грегоријански календар2069
MMLXIX
Ab urbe condita2822
Ерменски календар1518
ԹՎ ՌՇԺԸ
Асирски календар6819
Бахајски календар225–226
Балиски календар1990–1991
Бенгалски календар1476
Берберски календар3019
Будистички календар2613
Бурмански календар1431
Византиски календар7577–7578
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
4765 или 4705
    — до —
己丑年 (зем. вол)
4766 или 4706
Коптски календар1785–1786
Етиопски календар2061–2062
Еврејски календар5829–5830
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2125–2126
 - Сачка ера1990–1991
 - Кали-југа5169–5170
Холоценски календар12069
Игбоански календар1069–1070
Ирански календар1447–1448
Исламски календар1491–1492
Јапонски календарРејва 51
(令和51年)
Јавански календар2003–2004
Џуче-календар158
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4402
Мингуо-календарТајван 158
民國158年
Нанакшахи601
Тајландски сончев календар2612
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
2195 или 1814 или 1042
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
2196 или 1815 или 1043
Униксно време3124224000 – 3155759999

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7577 и 7578 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6819 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5829 и 5830 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2822.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2069 година се протега во 4705 и 4706, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4765 и 4766 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2612. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1491 и 1492 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...