< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2091 (MMXCI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2091 година од новата ера, 91. од третиот милениум, 91. од XXI век и втора од 2090-тите.

2091 во разни календари
Грегоријански календар2091
MMXCI
Ab urbe condita2844
Ерменски календар1540
ԹՎ ՌՇԽ
Асирски календар6841
Бахајски календар247–248
Балиски календар2012–2013
Бенгалски календар1498
Берберски календар3041
Будистички календар2635
Бурмански календар1453
Византиски календар7599–7600
Кинески календар庚戌(мет. куче)
4787 или 4727
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
4788 или 4728
Коптски календар1807–1808
Етиопски календар2083–2084
Еврејски календар5851–5852
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2147–2148
 - Сачка ера2012–2013
 - Кали-југа5191–5192
Холоценски календар12091
Игбоански календар1091–1092
Ирански календар1469–1470
Исламски календар1514–1515
Јапонски календарРејва 73
(令和73年)
Јавански календар2026–2027
Џуче-календар180
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4424
Мингуо-календарТајван 180
民國180年
Нанакшахи623
Тајландски сончев календар2634
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
2217 или 1836 или 1064
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
2218 или 1837 или 1065
Униксно време3818448000 – 3849983999

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7599 и 7600 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6841 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5851 и 5852 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2844.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2091 година се протега во 4727 и 4728, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4787 и 4788 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2634. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1514 и 1515 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...