< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2096 (MMXCVI) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2096 година од новата ера, 96. од третиот милениум, 96. од XXI век и седма од 2090-тите.

2096 во разни календари
Грегоријански календар2096
MMXCVI
Ab urbe condita2849
Ерменски календар1545
ԹՎ ՌՇԽԵ
Асирски календар6846
Бахајски календар252–253
Балиски календар2017–2018
Бенгалски календар1503
Берберски календар3046
Будистички календар2640
Бурмански календар1458
Византиски календар7604–7605
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
4792 или 4732
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
4793 или 4733
Коптски календар1812–1813
Етиопски календар2088–2089
Еврејски календар5856–5857
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2152–2153
 - Сачка ера2017–2018
 - Кали-југа5196–5197
Холоценски календар12096
Игбоански календар1096–1097
Ирански календар1474–1475
Исламски календар1519–1520
Јапонски календарРејва 78
(令和78年)
Јавански календар2031–2032
Џуче-календар185
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4429
Мингуо-календарТајван 185
民國185年
Нанакшахи628
Тајландски сончев календар2639
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
2222 или 1841 или 1069
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
2223 или 1842 или 1070
Униксно време3976214400 – 4007836799

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7604 и 7605 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6846 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5856 и 5857 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2849.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2096 година се протега во 4732 и 4733, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4792 и 4793 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2639. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1519 и 1520 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...