< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2032 (MMXXXII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2032 година од новата ера, 32. од третиот милениум, 32. од XXI век и трета од 2030-тите.

2032 во разни календари
Грегоријански календар2032
MMXXXII
Ab urbe condita2785
Ерменски календар1481
ԹՎ ՌՆՁԱ
Асирски календар6782
Бахајски календар188–189
Балиски календар1953–1954
Бенгалски календар1439
Берберски календар2982
Будистички календар2576
Бурмански календар1394
Византиски календар7540–7541
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
4728 или 4668
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
4729 или 4669
Коптски календар1748–1749
Етиопски календар2024–2025
Еврејски календар5792–5793
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2088–2089
 - Сачка ера1953–1954
 - Кали-југа5132–5133
Холоценски календар12032
Игбоански календар1032–1033
Ирански календар1410–1411
Исламски календар1453–1454
Јапонски календарРејва 14
(令和14年)
Јавански календар1965–1966
Џуче-календар121
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4365
Мингуо-календарТајван 121
民國121年
Нанакшахи564
Тајландски сончев календар2575
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
2158 или 1777 или 1005
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
2159 или 1778 или 1006
Униксно време1956528000 – 1988150399

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7540 и 7541 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6782 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5792 и 5793 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2785.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2032 година се протега во 4668 и 4669, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4728 и 4729 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2575. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1453 и 1454 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...

Надворешни врски

уреди