< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2056 (MMLVI) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2056 година од новата ера, 56. од третиот милениум, 56. од XXI век и седма од 2050-тите.

2056 во разни календари
Грегоријански календар2056
MMLVI
Ab urbe condita2809
Ерменски календар1505
ԹՎ ՌՇԵ
Асирски календар6806
Бахајски календар212–213
Балиски календар1977–1978
Бенгалски календар1463
Берберски календар3006
Будистички календар2600
Бурмански календар1418
Византиски календар7564–7565
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
4752 или 4692
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
4753 или 4693
Коптски календар1772–1773
Етиопски календар2048–2049
Еврејски календар5816–5817
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2112–2113
 - Сачка ера1977–1978
 - Кали-југа5156–5157
Холоценски календар12056
Игбоански календар1056–1057
Ирански календар1434–1435
Исламски календар1478–1479
Јапонски календарРејва 38
(令和38年)
Јавански календар1990–1991
Џуче-календар145
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4389
Мингуо-календарТајван 145
民國145年
Нанакшахи588
Тајландски сончев календар2599
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
2182 или 1801 или 1029
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
2183 или 1802 или 1030
Униксно време2713910400 – 2745532799

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7564 и 7565 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6806 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5816 и 5817 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2809.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2056 година се протега во 4692 и 4693, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4752 и 4753 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2599. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1478 и 1479 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...