< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2073 (MMLXXIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2073 година од новата ера, 73. од третиот милениум, 73. од XXI век и четвртта од 2070-тите.

2073 во разни календари
Грегоријански календар2073
MMLXXIII
Ab urbe condita2826
Ерменски календар1522
ԹՎ ՌՇԻԲ
Асирски календар6823
Бахајски календар229–230
Балиски календар1994–1995
Бенгалски календар1480
Берберски календар3023
Будистички календар2617
Бурмански календар1435
Византиски календар7581–7582
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
4769 или 4709
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
4770 или 4710
Коптски календар1789–1790
Етиопски календар2065–2066
Еврејски календар5833–5834
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2129–2130
 - Сачка ера1994–1995
 - Кали-југа5173–5174
Холоценски календар12073
Игбоански календар1073–1074
Ирански календар1451–1452
Исламски календар1495–1497
Јапонски календарРејва 55
(令和55年)
Јавански календар2007–2008
Џуче-календар162
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4406
Мингуо-календарТајван 162
民國162年
Нанакшахи605
Тајландски сончев календар2616
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
2199 или 1818 или 1046
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
2200 или 1819 или 1047
Униксно време3250454400 – 3281990399

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7581 и 7582 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6823 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5833 и 5834 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2826.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2073 година се протега во 4709 и 4710, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4769 и 4770 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2616. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1495 и 1497 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...