< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2079 (MMLXXIX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2079. година од новата ера, 79. од третиот милениум, 79. од 21 век и последна од 2070-тите.

2079 г.  во други календари
Грегоријански календар 2079
MMLXXIX
Ab urbe condita 2832
Асирски календар 6829
Бахајски календар 235–236
Бенгалски календар 1486
Берберски календар 3029
Будистички календар 2623
Бурмански календар 1441
Византиски календар 7587–7588
Еврејски календар 5839–5840
Ерменски календар 1528
ԹՎ ՌՇԻԸ
Етиопски календар 2071-2072
Игбоански календар 1079–1080
Ирански календар 1457–1458
Исламски календар 1502–1503
Јапонски календар Хеисеи 91
(91年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 戊戌年
(4715/4775)
— до —
己亥年
(4716/4776)
Коптски календар 1795–1796
Корејски календар 4412
Календар Мингуо Република Кина 168
民國168年
Селевкидски календар 2390–2391
Тајландски сончев календар 2622
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2135–2136
 - Шака самват 2001–2002
 - Кали југа 5180–5181
Француски револуционерен календар CCLXXXVIICCLXXXVIII
287–288
Холоценски календар 12079
Џуче-календар 168

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7587 и 7588 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6829 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5839 и 5840 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2832.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2079. година се протега во 4715 и 4716, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4775 и 4776 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2622. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1502 и 1503 исламска година.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...