< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2090 (MMXC) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2090 година од новата ера, 90. од третиот милениум, 90. од XXI век и прва од 2090-тите.

2090 во разни календари
Грегоријански календар2090
MMXC
Ab urbe condita2843
Ерменски календар1539
ԹՎ ՌՇԼԹ
Асирски календар6840
Бахајски календар246–247
Балиски календар2011–2012
Бенгалски календар1497
Берберски календар3040
Будистички календар2634
Бурмански календар1452
Византиски календар7598–7599
Кинески календар己酉(зем. петел)
4786 или 4726
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
4787 или 4727
Коптски календар1806–1807
Етиопски календар2082–2083
Еврејски календар5850–5851
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2146–2147
 - Сачка ера2011–2012
 - Кали-југа5190–5191
Холоценски календар12090
Игбоански календар1090–1091
Ирански календар1468–1469
Исламски календар1513–1514
Јапонски календарРејва 72
(令和72年)
Јавански календар2025–2026
Џуче-календар179
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4423
Мингуо-календарТајван 179
民國179年
Нанакшахи622
Тајландски сончев календар2633
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
2216 или 1835 или 1063
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
2217 или 1836 или 1064
Униксно време3786912000 – 3818447999

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7598 и 7599 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6840 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5850 и 5851 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2843.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2090 година се протега во 4726 и 4727, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4786 и 4787 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2633. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1513 и 1514 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...