< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2025 (MMXXV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2025 година од новата ера, 25. од третиот милениум, 25. од XXI век и шеста од 2020-тите.

2025 во разни календари
Грегоријански календар2025
MMXXV
Ab urbe condita2778
Ерменски календар1474
ԹՎ ՌՆՀԴ
Асирски календар6775
Бахајски календар181–182
Балиски календар1946–1947
Бенгалски календар1432
Берберски календар2975
Будистички календар2569
Бурмански календар1387
Византиски календар7533–7534
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
4721 или 4661
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
4722 или 4662
Коптски календар1741–1742
Етиопски календар2017–2018
Еврејски календар5785–5786
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2081–2082
 - Сачка ера1946–1947
 - Кали-југа5125–5126
Холоценски календар12025
Игбоански календар1025–1026
Ирански календар1403–1404
Исламски календар1446–1447
Јапонски календарРејва 7
(令和7年)
Јавански календар1958–1959
Џуче-календар114
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4358
Мингуо-календарТајван 114
民國114年
Нанакшахи557
Тајландски сончев календар2568
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
2151 или 1770 или 998
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
2152 или 1771 или 999
Униксно време1735689600 – 1767225599

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7533 и 7534 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6775 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5785 и 5786 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2778.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2025 година се протега во 4661 и 4662, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4721 и 4722 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2568. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1446 и 1447 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...

Надворешни врски уреди