< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2040 (MMXL) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2040 година од новата ера, 40. од третиот милениум, 40. од XXI век и прва од 2040-тите.

2040 во разни календари
Грегоријански календар2040
MMXL
Ab urbe condita2793
Ерменски календар1489
ԹՎ ՌՆՁԹ
Асирски календар6790
Бахајски календар196–197
Балиски календар1961–1962
Бенгалски календар1447
Берберски календар2990
Будистички календар2584
Бурмански календар1402
Византиски календар7548–7549
Кинески календар己未(зем. коза)
4736 или 4676
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
4737 или 4677
Коптски календар1756–1757
Етиопски календар2032–2033
Еврејски календар5800–5801
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2096–2097
 - Сачка ера1961–1962
 - Кали-југа5140–5141
Холоценски календар12040
Игбоански календар1040–1041
Ирански календар1418–1419
Исламски календар1461–1462
Јапонски календарРејва 22
(令和22年)
Јавански календар1973–1974
Џуче-календар129
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4373
Мингуо-календарТајван 129
民國129年
Нанакшахи572
Тајландски сончев календар2583
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
2166 или 1785 или 1013
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
2167 или 1786 или 1014
Униксно време2208988800 – 2240611199

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7548 и 7549 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6790 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5800 и 5801 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2793.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2040 година се протега во 4676 и 4677, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4736 и 4737 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2583. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1461 и 1462 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...