< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2039 (MMXXXIX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2039 година од новата ера, 39. од третиот милениум, 39. од XXI век и последна од 2030-тите.

2039 во разни календари
Грегоријански календар2039
MMXXXIX
Ab urbe condita2792
Ерменски календар1488
ԹՎ ՌՆՁԸ
Асирски календар6789
Бахајски календар195–196
Балиски календар1960–1961
Бенгалски календар1446
Берберски календар2989
Будистички календар2583
Бурмански календар1401
Византиски календар7547–7548
Кинески календар戊午(зем. коњ)
4735 или 4675
    — до —
己未年 (зем. коза)
4736 или 4676
Коптски календар1755–1756
Етиопски календар2031–2032
Еврејски календар5799–5800
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2095–2096
 - Сачка ера1960–1961
 - Кали-југа5139–5140
Холоценски календар12039
Игбоански календар1039–1040
Ирански календар1417–1418
Исламски календар1460–1461
Јапонски календарРејва 21
(令和21年)
Јавански календар1972–1973
Џуче-календар128
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4372
Мингуо-календарТајван 128
民國128年
Нанакшахи571
Тајландски сончев календар2582
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
2165 или 1784 или 1012
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
2166 или 1785 или 1013
Униксно време2177452800 – 2208988799

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7547 и 7548 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6789 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5799 и 5800 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2792.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2039 година се протега во 4675 и 4676, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4735 и 4736 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2582. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1460 и 1461 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...

Надворешни врски

уреди