< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2053 (MMLIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2053 година од новата ера, 53. од третиот милениум, 53. од XXI век и четвртта од 2050-тите.

2053 во разни календари
Грегоријански календар2053
MMLIII
Ab urbe condita2806
Ерменски календар1502
ԹՎ ՌՇԲ
Асирски календар6803
Бахајски календар209–210
Балиски календар1974–1975
Бенгалски календар1460
Берберски календар3003
Будистички календар2597
Бурмански календар1415
Византиски календар7561–7562
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
4749 или 4689
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
4750 или 4690
Коптски календар1769–1770
Етиопски календар2045–2046
Еврејски календар5813–5814
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2109–2110
 - Сачка ера1974–1975
 - Кали-југа5153–5154
Холоценски календар12053
Игбоански календар1053–1054
Ирански календар1431–1432
Исламски календар1475–1476
Јапонски календарРејва 35
(令和35年)
Јавански календар1987–1988
Џуче-календар142
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4386
Мингуо-календарТајван 142
民國142年
Нанакшахи585
Тајландски сончев календар2596
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
2179 или 1798 или 1026
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
2180 или 1799 или 1027
Униксно време2619302400 – 2650838399

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7561 и 7562 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6803 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5813 и 5814 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2806.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2053 година се протега во 4689 и 4690, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4749 и 4750 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2596. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1475 и 1476 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...