< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2070 (MMLXX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2070 година од новата ера, 70. од третиот милениум, 70. од XXI век и прва од 2070-тите.

2070 во разни календари
Грегоријански календар2070
MMLXX
Ab urbe condita2823
Ерменски календар1519
ԹՎ ՌՇԺԹ
Асирски календар6820
Бахајски календар226–227
Балиски календар1991–1992
Бенгалски календар1477
Берберски календар3020
Будистички календар2614
Бурмански календар1432
Византиски календар7578–7579
Кинески календар己丑(зем. вол)
4766 или 4706
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
4767 или 4707
Коптски календар1786–1787
Етиопски календар2062–2063
Еврејски календар5830–5831
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2126–2127
 - Сачка ера1991–1992
 - Кали-југа5170–5171
Холоценски календар12070
Игбоански календар1070–1071
Ирански календар1448–1449
Исламски календар1492–1493
Јапонски календарРејва 52
(令和52年)
Јавански календар2004–2005
Џуче-календар159
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4403
Мингуо-календарТајван 159
民國159年
Нанакшахи602
Тајландски сончев календар2613
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
2196 или 1815 или 1043
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
2197 или 1816 или 1044
Униксно време3155760000 – 3187295999

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7578 и 7579 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6820 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5830 и 5831 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2823.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2070 година се протега во 4706 и 4707, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4766 и 4767 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2613. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1492 и 1493 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...