< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2068 (MMLXVIII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2068 година од новата ера, 68. од третиот милениум, 68. од XXI век и деветта од 2060-тите.

2068 во разни календари
Грегоријански календар2068
MMLXVIII
Ab urbe condita2821
Ерменски календар1517
ԹՎ ՌՇԺԷ
Асирски календар6818
Бахајски календар224–225
Балиски календар1989–1990
Бенгалски календар1475
Берберски календар3018
Будистички календар2612
Бурмански календар1430
Византиски календар7576–7577
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
4764 или 4704
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
4765 или 4705
Коптски календар1784–1785
Етиопски календар2060–2061
Еврејски календар5828–5829
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2124–2125
 - Сачка ера1989–1990
 - Кали-југа5168–5169
Холоценски календар12068
Игбоански календар1068–1069
Ирански календар1446–1447
Исламски календар1490–1491
Јапонски календарРејва 50
(令和50年)
Јавански календар2002–2003
Џуче-календар157
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4401
Мингуо-календарТајван 157
民國157年
Нанакшахи600
Тајландски сончев календар2611
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
2194 или 1813 или 1041
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
2195 или 1814 или 1042
Униксно време3092601600 – 3124223999

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7576 и 7577 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6818 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5828 и 5829 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2821.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2068 година се протега во 4704 и 4705, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4764 и 4765 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2611. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1490 и 1491 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...