< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2045 (MMXLV) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2045 година од новата ера, 45. од третиот милениум, 45. од XXI век и шеста од 2040-тите.

2045 во разни календари
Грегоријански календар2045
MMXLV
Ab urbe condita2798
Ерменски календар1494
ԹՎ ՌՆՂԴ
Асирски календар6795
Бахајски календар201–202
Балиски календар1966–1967
Бенгалски календар1452
Берберски календар2995
Будистички календар2589
Бурмански календар1407
Византиски календар7553–7554
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
4741 или 4681
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
4742 или 4682
Коптски календар1761–1762
Етиопски календар2037–2038
Еврејски календар5805–5806
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2101–2102
 - Сачка ера1966–1967
 - Кали-југа5145–5146
Холоценски календар12045
Игбоански календар1045–1046
Ирански календар1423–1424
Исламски календар1467–1468
Јапонски календарРејва 27
(令和27年)
Јавански календар1979–1980
Џуче-календар134
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4378
Мингуо-календарТајван 134
民國134年
Нанакшахи577
Тајландски сончев календар2588
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
2171 или 1790 или 1018
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
2172 или 1791 или 1019
Униксно време2366841600 – 2398377599

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7553 и 7554 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6795 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5805 и 5806 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2798.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2045 година се протега во 4681 и 4682, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4741 и 4742 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2588. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1467 и 1468 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...