< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2047 (MMXLVII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2047 година од новата ера, 47. од третиот милениум, 47. од XXI век и осма од 2040-тите.

2047 во разни календари
Грегоријански календар2047
MMXLVII
Ab urbe condita2800
Ерменски календар1496
ԹՎ ՌՆՂԶ
Асирски календар6797
Бахајски календар203–204
Балиски календар1968–1969
Бенгалски календар1454
Берберски календар2997
Будистички календар2591
Бурмански календар1409
Византиски календар7555–7556
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
4743 или 4683
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
4744 или 4684
Коптски календар1763–1764
Етиопски календар2039–2040
Еврејски календар5807–5808
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2103–2104
 - Сачка ера1968–1969
 - Кали-југа5147–5148
Холоценски календар12047
Игбоански календар1047–1048
Ирански календар1425–1426
Исламски календар1469–1470
Јапонски календарРејва 29
(令和29年)
Јавански календар1981–1982
Џуче-календар136
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4380
Мингуо-календарТајван 136
民國136年
Нанакшахи579
Тајландски сончев календар2590
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
2173 или 1792 или 1020
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
2174 или 1793 или 1021
Униксно време2429913600 – 2461449599

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7555 и 7556 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6797 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5807 и 5808 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2800.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2047 година се протега во 4683 и 4684, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4743 и 4744 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2590. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1469 и 1470 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...