< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2076 (MMLXXVI) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2076 година од новата ера, 76. од третиот милениум, 76. од XXI век и седма од 2070-тите.

2076 во разни календари
Грегоријански календар2076
MMLXXVI
Ab urbe condita2829
Ерменски календар1525
ԹՎ ՌՇԻԵ
Асирски календар6826
Бахајски календар232–233
Балиски календар1997–1998
Бенгалски календар1483
Берберски календар3026
Будистички календар2620
Бурмански календар1438
Византиски календар7584–7585
Кинески календар乙未(дрв. коза)
4772 или 4712
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
4773 или 4713
Коптски календар1792–1793
Етиопски календар2068–2069
Еврејски календар5836–5837
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2132–2133
 - Сачка ера1997–1998
 - Кали-југа5176–5177
Холоценски календар12076
Игбоански календар1076–1077
Ирански календар1454–1455
Исламски календар1499–1500
Јапонски календарРејва 58
(令和58年)
Јавански календар2010–2011
Џуче-календар165
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4409
Мингуо-календарТајван 165
民國165年
Нанакшахи608
Тајландски сончев календар2619
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
2202 или 1821 или 1049
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
2203 или 1822 или 1050
Униксно време3345062400 – 3376684799

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7584 и 7585 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6826 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5836 и 5837 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2829.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2076 година се протега во 4712 и 4713, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4772 и 4773 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2619. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1499 и 1500 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...