< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2038 (MMXXXVIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2038 година од новата ера, 38. од третиот милениум, 38. од XXI век и деветта од 2030-тите.

2038 во разни календари
Грегоријански календар2038
MMXXXVIII
Ab urbe condita2791
Ерменски календар1487
ԹՎ ՌՆՁԷ
Асирски календар6788
Бахајски календар194–195
Балиски календар1959–1960
Бенгалски календар1445
Берберски календар2988
Будистички календар2582
Бурмански календар1400
Византиски календар7546–7547
Кинески календар丁巳(огн. змија)
4734 или 4674
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
4735 или 4675
Коптски календар1754–1755
Етиопски календар2030–2031
Еврејски календар5798–5799
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2094–2095
 - Сачка ера1959–1960
 - Кали-југа5138–5139
Холоценски календар12038
Игбоански календар1038–1039
Ирански календар1416–1417
Исламски календар1459–1460
Јапонски календарРејва 20
(令和20年)
Јавански календар1971–1972
Џуче-календар127
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4371
Мингуо-календарТајван 127
民國127年
Нанакшахи570
Тајландски сончев календар2581
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
2164 или 1783 или 1011
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
2165 или 1784 или 1012
Униксно време2145916800 – 2177452799

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7546 и 7547 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6788 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5798 и 5799 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2791.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2038 година се протега во 4674 и 4675, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4734 и 4735 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2581. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1459 и 1460 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...

Надворешни врски

уреди