< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2050 (MML) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2050 година од новата ера, 50. од третиот милениум, 50. од XXI век и прва од 2050-тите.

2050 во разни календари
Грегоријански календар2050
MML
Ab urbe condita2803
Ерменски календар1499
ԹՎ ՌՆՂԹ
Асирски календар6800
Бахајски календар206–207
Балиски календар1971–1972
Бенгалски календар1457
Берберски календар3000
Будистички календар2594
Бурмански календар1412
Византиски календар7558–7559
Кинески календар己巳(зем. змија)
4746 или 4686
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
4747 или 4687
Коптски календар1766–1767
Етиопски календар2042–2043
Еврејски календар5810–5811
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2106–2107
 - Сачка ера1971–1972
 - Кали-југа5150–5151
Холоценски календар12050
Игбоански календар1050–1051
Ирански календар1428–1429
Исламски календар1472–1473
Јапонски календарРејва 32
(令和32年)
Јавански календар1984–1985
Џуче-календар139
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4383
Мингуо-календарТајван 139
民國139年
Нанакшахи582
Тајландски сончев календар2593
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
2176 или 1795 или 1023
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
2177 или 1796 или 1024
Униксно време2524608000 – 2556143999

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7558 и 7559 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6800 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5810 и 5811 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2803.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2050 година се протега во 4686 и 4687, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4746 и 4747 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2593. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1472 и 1473 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...