< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2042 (MMXLII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2042 година од новата ера, 42. од третиот милениум, 42. од XXI век и трета од 2040-тите.

2042 во разни календари
Грегоријански календар2042
MMXLII
Ab urbe condita2795
Ерменски календар1491
ԹՎ ՌՆՂԱ
Асирски календар6792
Бахајски календар198–199
Балиски календар1963–1964
Бенгалски календар1449
Берберски календар2992
Будистички календар2586
Бурмански календар1404
Византиски календар7550–7551
Кинески календар辛酉(мет. петел)
4738 или 4678
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
4739 или 4679
Коптски календар1758–1759
Етиопски календар2034–2035
Еврејски календар5802–5803
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2098–2099
 - Сачка ера1963–1964
 - Кали-југа5142–5143
Холоценски календар12042
Игбоански календар1042–1043
Ирански календар1420–1421
Исламски календар1464–1465
Јапонски календарРејва 24
(令和24年)
Јавански календар1975–1976
Џуче-календар131
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4375
Мингуо-календарТајван 131
民國131年
Нанакшахи574
Тајландски сончев календар2585
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
2168 или 1787 или 1015
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
2169 или 1788 или 1016
Униксно време2272147200 – 2303683199

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7550 и 7551 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6792 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5802 и 5803 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2795.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2042 година се протега во 4678 и 4679, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4738 и 4739 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2585. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1464 и 1465 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...