< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2046 (MMXLVI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2046 година од новата ера, 46. од третиот милениум, 46. од XXI век и седма од 2040-тите.

2046 во разни календари
Грегоријански календар2046
MMXLVI
Ab urbe condita2799
Ерменски календар1495
ԹՎ ՌՆՂԵ
Асирски календар6796
Бахајски календар202–203
Балиски календар1967–1968
Бенгалски календар1453
Берберски календар2996
Будистички календар2590
Бурмански календар1408
Византиски календар7554–7555
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
4742 или 4682
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
4743 или 4683
Коптски календар1762–1763
Етиопски календар2038–2039
Еврејски календар5806–5807
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2102–2103
 - Сачка ера1967–1968
 - Кали-југа5146–5147
Холоценски календар12046
Игбоански календар1046–1047
Ирански календар1424–1425
Исламски календар1468–1469
Јапонски календарРејва 28
(令和28年)
Јавански календар1980–1981
Џуче-календар135
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4379
Мингуо-календарТајван 135
民國135年
Нанакшахи578
Тајландски сончев календар2589
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
2172 или 1791 или 1019
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
2173 или 1792 или 1020
Униксно време2398377600 – 2429913599

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7554 и 7555 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6796 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5806 и 5807 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2799.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2046 година се протега во 4682 и 4683, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4742 и 4743 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2589. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1468 и 1469 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...