< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2067 (MMLXVII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2067 година од новата ера, 67. од третиот милениум, 67. од XXI век и осма од 2060-тите.

2067 во разни календари
Грегоријански календар2067
MMLXVII
Ab urbe condita2820
Ерменски календар1516
ԹՎ ՌՇԺԶ
Асирски календар6817
Бахајски календар223–224
Балиски календар1988–1989
Бенгалски календар1474
Берберски календар3017
Будистички календар2611
Бурмански календар1429
Византиски календар7575–7576
Кинески календар丙戌(огн. куче)
4763 или 4703
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
4764 или 4704
Коптски календар1783–1784
Етиопски календар2059–2060
Еврејски календар5827–5828
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2123–2124
 - Сачка ера1988–1989
 - Кали-југа5167–5168
Холоценски календар12067
Игбоански календар1067–1068
Ирански календар1445–1446
Исламски календар1489–1490
Јапонски календарРејва 49
(令和49年)
Јавански календар2001–2002
Џуче-календар156
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4400
Мингуо-календарТајван 156
民國156年
Нанакшахи599
Тајландски сончев календар2610
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
2193 или 1812 или 1040
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
2194 или 1813 или 1041
Униксно време3061065600 – 3092601599

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7575 и 7576 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6817 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5827 и 5828 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2820.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2067 година се протега во 4703 и 4704, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4763 и 4764 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2610. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1489 и 1490 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...