< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2099 (MMXCIX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2099 година од новата ера, 99. од третиот милениум, 99. од XXI век и последна од 2090-тите.

2099 во разни календари
Грегоријански календар2099
MMXCIX
Ab urbe condita2852
Ерменски календар1548
ԹՎ ՌՇԽԸ
Асирски календар6849
Бахајски календар255–256
Балиски календар2020–2021
Бенгалски календар1506
Берберски календар3049
Будистички календар2643
Бурмански календар1461
Византиски календар7607–7608
Кинески календар戊午(зем. коњ)
4795 или 4735
    — до —
己未年 (зем. коза)
4796 или 4736
Коптски календар1815–1816
Етиопски календар2091–2092
Еврејски календар5859–5860
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2155–2156
 - Сачка ера2020–2021
 - Кали-југа5199–5200
Холоценски календар12099
Игбоански календар1099–1100
Ирански календар1477–1478
Исламски календар1522–1523
Јапонски календарРејва 81
(令和81年)
Јавански календар2034–2035
Џуче-календар188
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4432
Мингуо-календарТајван 188
民國188年
Нанакшахи631
Тајландски сончев календар2642
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
2225 или 1844 или 1072
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
2226 или 1845 или 1073
Униксно време4070908800 – 4102444799

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7607 и 7608 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6849 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5859 и 5860 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2852.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2099 година се протега во 4735 и 4736, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4795 и 4796 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2642. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1522 и 1523 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...