< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2081 (MMLXXXI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2081. година од новата ера, 81. од третиот милениум, 81. од 21 век и втора од 2080-тите.

2081 г.  во други календари
Грегоријански календар 2081
MMLXXXI
Ab urbe condita 2834
Асирски календар 6831
Бахајски календар 237–238
Бенгалски календар 1488
Берберски календар 3031
Будистички календар 2625
Бурмански календар 1443
Византиски календар 7589–7590
Еврејски календар 5841–5842
Ерменски календар 1530
ԹՎ ՌՇԼ
Етиопски календар 2073-2074
Игбоански календар 1081–1082
Ирански календар 1459–1460
Исламски календар 1504–1505
Јапонски календар Хеисеи 93
(93年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 庚子年
(4717/4777)
— до —
辛丑年
(4718/4778)
Коптски календар 1797–1798
Корејски календар 4414
Календар Мингуо Република Кина 170
民國170年
Селевкидски календар 2392–2393
Тајландски сончев календар 2624
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2137–2138
 - Шака самват 2003–2004
 - Кали југа 5182–5183
Француски револуционерен календар CCLXXXIXCCXC
289–290
Холоценски календар 12081
Џуче-календар 170

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7589 и 7590 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6831 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5841 и 5842 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2834.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2081. година се протега во 4717 и 4718, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4777 и 4778 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2624. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1504 и 1505 исламска година.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...