< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2026 (MMXXVI) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2026 година од новата ера, 26. од третиот милениум, 26. од XXI век и седма од 2020-тите.

2026 во разни календари
Грегоријански календар2026
MMXXVI
Ab urbe condita2779
Ерменски календар1475
ԹՎ ՌՆՀԵ
Асирски календар6776
Бахајски календар182–183
Балиски календар1947–1948
Бенгалски календар1433
Берберски календар2976
Будистички календар2570
Бурмански календар1388
Византиски календар7534–7535
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
4722 или 4662
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
4723 или 4663
Коптски календар1742–1743
Етиопски календар2018–2019
Еврејски календар5786–5787
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2082–2083
 - Сачка ера1947–1948
 - Кали-југа5126–5127
Холоценски календар12026
Игбоански календар1026–1027
Ирански календар1404–1405
Исламски календар1447–1448
Јапонски календарРејва 8
(令和8年)
Јавански календар1959–1960
Џуче-календар115
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4359
Мингуо-календарТајван 115
民國115年
Нанакшахи558
Тајландски сончев календар2569
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
2152 или 1771 или 999
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
2153 или 1772 или 1000
Униксно време1767225600 – 1798761599

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7534 и 7535 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6776 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5786 и 5787 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2779.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2026 година се протега во 4662 и 4663, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4722 и 4723 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2569. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1447 и 1448 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...

Надворешни врски уреди