< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2059 (MMLIX) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2059 година од новата ера, 59. од третиот милениум, 59. од XXI век и последна од 2050-тите.

2059 во разни календари
Грегоријански календар2059
MMLIX
Ab urbe condita2812
Ерменски календар1508
ԹՎ ՌՇԸ
Асирски календар6809
Бахајски календар215–216
Балиски календар1980–1981
Бенгалски календар1466
Берберски календар3009
Будистички календар2603
Бурмански календар1421
Византиски календар7567–7568
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
4755 или 4695
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
4756 или 4696
Коптски календар1775–1776
Етиопски календар2051–2052
Еврејски календар5819–5820
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2115–2116
 - Сачка ера1980–1981
 - Кали-југа5159–5160
Холоценски календар12059
Игбоански календар1059–1060
Ирански календар1437–1438
Исламски календар1481–1482
Јапонски календарРејва 41
(令和41年)
Јавански календар1993–1994
Џуче-календар148
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4392
Мингуо-календарТајван 148
民國148年
Нанакшахи591
Тајландски сончев календар2602
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
2185 или 1804 или 1032
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
2186 или 1805 или 1033
Униксно време2808604800 – 2840140799

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7567 и 7568 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6809 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5819 и 5820 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2812.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2059 година се протега во 4695 и 4696, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4755 и 4756 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2602. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1481 и 1482 исламска година.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...