< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2043 (MMXLIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2043 година од новата ера, 43. од третиот милениум, 43. од XXI век и четвртта од 2040-тите.

2043 во разни календари
Грегоријански календар2043
MMXLIII
Ab urbe condita2796
Ерменски календар1492
ԹՎ ՌՆՂԲ
Асирски календар6793
Бахајски календар199–200
Балиски календар1964–1965
Бенгалски календар1450
Берберски календар2993
Будистички календар2587
Бурмански календар1405
Византиски календар7551–7552
Кинески календар壬戌(вод. куче)
4739 или 4679
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
4740 или 4680
Коптски календар1759–1760
Етиопски календар2035–2036
Еврејски календар5803–5804
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2099–2100
 - Сачка ера1964–1965
 - Кали-југа5143–5144
Холоценски календар12043
Игбоански календар1043–1044
Ирански календар1421–1422
Исламски календар1465–1466
Јапонски календарРејва 25
(令和25年)
Јавански календар1976–1977
Џуче-календар132
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4376
Мингуо-календарТајван 132
民國132年
Нанакшахи575
Тајландски сончев календар2586
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
2169 или 1788 или 1016
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
2170 или 1789 или 1017
Униксно време2303683200 – 2335219199

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7551 и 7552 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6793 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5803 и 5804 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2796.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2043 година се протега во 4679 и 4680, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4739 и 4740 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2586. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1465 и 1466 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...