< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

2078 (MMLXXVIII) ќе биде година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2078 година од новата ера, 78. од третиот милениум, 78. од XXI век и деветта од 2070-тите.

2078 во разни календари
Грегоријански календар2078
MMLXXVIII
Ab urbe condita2831
Ерменски календар1527
ԹՎ ՌՇԻԷ
Асирски календар6828
Бахајски календар234–235
Балиски календар1999–2000
Бенгалски календар1485
Берберски календар3028
Будистички календар2622
Бурмански календар1440
Византиски календар7586–7587
Кинески календар丁酉(огн. петел)
4774 или 4714
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
4775 или 4715
Коптски календар1794–1795
Етиопски календар2070–2071
Еврејски календар5838–5839
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2134–2135
 - Сачка ера1999–2000
 - Кали-југа5178–5179
Холоценски календар12078
Игбоански календар1078–1079
Ирански календар1456–1457
Исламски календар1501–1502
Јапонски календарРејва 60
(令和60年)
Јавански календар2013–2014
Џуче-календар167
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4411
Мингуо-календарТајван 167
民國167年
Нанакшахи610
Тајландски сончев календар2621
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
2204 или 1823 или 1051
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
2205 или 1824 или 1052
Униксно време3408220800 – 3439756799

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7586 и 7587 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6828 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5838 и 5839 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2831.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2078 година се протега во 4714 и 4715, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4774 и 4775 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2621. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1501 и 1502 исламска година.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...