Марија Шерифовиќ

Марија Шерифовиќ (српски: Марија Шерифовић) (р. 14 ноември 1984) е српска пејачка која се прослави со победата на Евровизија 2007.

Марија Шерифовиќ
ESC 2007 Serbia - Marija Serifovic - Molitva (2).jpg
Основни податоци
Родено имеМарија Шерифовић
Роден(а)14 ноември 1984
Country flag Крагуевац, Југославија (денес Србија)
Жанр(ови)поп, српска музика
Занимање/њаПејачка
Години активност2003 - сѐ уште
Прод. куќа/ќиCity Records
Веб-местоwww.marijaserifovic.net

ЖивотописУреди

Родена е во Крагуевац, Србија. Нејзината мајка, Верица Шерифовиќ, е исто така пејачка која е од српско и ромско потекло. Нејзиниот татко, Рајко, е од турско потекло.

Музичка кариераУреди

АлбумиУреди

Нејзиниот прв албум е „Нај, најбоља“, издаден во 2003 година, и бил многу добро прифатен. Најголем хит од овој албум била песната „Знај да знам“ компонирана од Дарко Димитров. Летото 2005, таа го издаде синглот „Агонија“, кој бил верзија на грчката супер ѕвезда Деспина Ванди (I Believe It).

Нејзиниот втор албум е „Без љубави“, издаден во 2006, и бил многу успешен. На почетокот на 2007, таа го издаде вториот сингл наречен „Без тебе“. На 28 јуни, 2007 таа го издаде албумот наречен „Најдоброто од Марија Шерифовиќ“.

ФестивалиУреди

Во 2003, таа настапи на Будва фестивалот со песната „Горка чоколада“, повторно од Дарко Димитров. Во 2004, таа беше дел од истиот фестивал со песната „Бол до лудила“ и зема прва награда.

КонцертиУреди

На 21 февруари, 2007, Марија Шерифовиќ го оддржа својот прв соло концерт во белградската сала Сава Центар, што се смета за голем хит на српската музичка сцена. 4,000 луѓе беа присутни.

Надворешни врскиУреди